BURASI, 2012 KIBRIS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NIN ÇEVRİMİÇİ ARŞİVİDİR. WEB SAYFASI ARTIK GÜNCELLENMEYECEKTİR.
 
Gezinerek

Kıbrıs’ta Dönem Başkanlığı’nın merkezi olacak ve Kıbrıs’ta yapılacak toplantıların çoğuna ev sahipliği yapacak olan “Filokseniya” Kongre Merkezi Lefkoşa bölgesinin en büyük belediyelerinden biri olan Ağlanciya bölgesinde bulunmaktadır.

“Filokseniya” Kongre Merkezi’ne ulaşım kolaydır. Düzenli otobüs seferleri Filokseniya’yı kentin merkezi ve otelleri ile bağlamaktadır.

Buna ilaveten, ziyaretçiler “Filokseniya” dışında özel bir alanda park eden taksileri de kullanabilirler. Taksilerin taşıma ücreti araçların arka koltuklarının pencerelerinde özel tablolarda yer almaktadır.

Surlariçi

Eski şehir kalp şeklindeki on bir tabyası olan 16.yüzyılın Venedik Surları ile çevrilmiştir. Ticari mağazaların yanı sıra ziyaretçilerin kahve, içki ve yemek için birçok seçeneğe sahip oldukları sadece yayalara açık olan Lidra ve Onasagoru sokakları eski kentin önemli ziyaret noktalarını oluşturmaktadır. Ziyaretçilerin çok şey keşfedip başkentin tarihini öğrenebilecekleri Levendio Belediye Müzesi de Laiki Yitonya’da bulunmaktadır.

Eski Lefkoşa şehrindeki Ledra sokağı.

Solomu Meydanı yakınından batıya doğru giderken neolitik dönemden Bizans dönemine kadar en önemli eski eserlerin sergilendiği Kıbrıs Müzesi bulunmaktadır ve burası Dönem Başkanlığı süresince “anThrOPOS” sergisine de ev sahipliği yapacaktır. Surlariçi bölgesinde, eski şehrin kalbinde Faneromeni Kilisesi ve güzelliğiyle nam salmış olan ve Tripioti’nin Başmelek Mihail Kilisesi gibi önemli sayıda tarihi Ortodoks kiliseler bulunmaktadır. Diğer taraftan bu yörede, Lefkoşa’daki Müslümanların geleneksel ibadet yeri olan Ömerge Cami gibi Osmanlı dönemi eserlerini de görebilirsiniz. Daha eski dönemlerde bu cami Agustinyan kilisesiydi. Ömerge Camii’nin karşısında restore edilen ve halen hizmet vermekte olan Hamam bulunmaktadır.

Surlariçi’nde doğuya doğru gittiğinizde, 18. yüzyıl konaklarının çok önemli bir örneği olan Tercüman Hacıyorgaki Kornesyos’un eviyle karşılaşacaksınız. Çok yakında Başpiskoposluk binası ve onun tam karşısında Lefkoşa’daki ilk lise olan tarihi Pankiprio Lisesi bulunmaktadır. Başpiskoposluk binasının yanında ve Pankiprio Lisesi’nin karşısında bulunan Teolog Aziz İoannu Kilisesi 18. yüzyıla ait zengin bir fresk koleksiyonuna sahiptir. Ondan sonraki durak Kıbrıs’ın en önemli ve en eski Bizans ikonlarına ev sahipliği yapan III. Makarios Vakfı’nın Bizans Müzesi’dir. Müzede sergilenenler arasında kronolojik olarak M.S. 6. yüzyıla ait olan Kanakarias Kilisesi’nin mozaiklerinden kısımlar da yer almaktadır.

Başpiskoposluk binasının yanında, adını eski Lefkoşa’nın en önemli Bizans kiliselerinden birinden alan geleneksel “Hrisaliniotissa” mahallesi bulunmaktadır. Restore edilmiş geleneksel ve güzel evlerin bulunduğu bu dar sokaklarda keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Hrisaliniotissa’dan surlara doğru yöneldiğinizde, Venedik Dönemi Lefkoşa’sının en önemli kapısı olan Mağusa Kapısı’nı göreceksiniz. Bu kapı, adını aldığı Mağusa’ya, adanın en önemli limanına giden yola açılıyordu. Kapı bugün Lefkoşa Belediyesi Kültür Merkezi’dir ve birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Birçok taverna, kahvehane ve barın yer aldığı Mağusa Kapısı bölgesi Lefkoşa’nın gece hayatı açısından da pek çok olanak sunmaktadır. 

Mağusa Kapısı

“Filokseniya”nın Çevresi

Ziyaretçiler yürüyerek bir gezinti yapmak isterlerse , “Filokseniya”nın yakınında iki park bulunmaktadır: Akademi Parkı ve Ağlanciya Parkı. Son olarak, biraz daha fazla zamanı olanlar veya alış veriş yapmak isteyenler çok sayıda mağazanın bulunduğu başkentin iki ana alışveriş caddesi olan Başpiskopos III. Makarios Caddesi ile Stasikratus Caddesi’ne gidebilirler.

Filoxenia Conference Centre
Thrakis street
1311, Aglantzia, Lefkosia
Tel: +35722395000

BELGELER