BURASI, 2012 KIBRIS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NIN ÇEVRİMİÇİ ARŞİVİDİR. WEB SAYFASI ARTIK GÜNCELLENMEYECEKTİR.
 
Başkanlık Üçlüsü: Polonya - Danimarka - Kıbrıs

(1/07/2011 - 31/12/2012)

Kıbrıs, Polonya ve Danimarka ile birlikte şimdiki Üçlü içerisindeki üçüncü Üye Devlet’tir. Üçlü’nün 18 aylık dönemi, Polonya’nın Başkanlığı ile 1 Temmuz 2011’de başladı ve Kıbrıs’ın Başkanlığının sona ereceği 31 Aralık 2012’de tamamlanacaktır.

Üçlü’nün 18 aylık döneminin başlamasından önce, Polonya, Danimarka ve Kıbrıs, 18 aylık Üçlü dönemi kapsayan, kendi Üçlü Başkanlıklarına ilişkin ortak bir Program hazırladılar.

Metin, hem AB Konseyi Genel Sekreterliği, hem de diğer AB kurumları ile yakın işbirliği içinde, üç üye devlet tarafından hazırlanmıştır. Program, üç başkanlık tarafından ele alınması beklenen ana konulara değinmektedir.

18 aylık program, iki kısımdan, yani stratejik ve eylemsel kısımdan oluşmaktadır. Birincisi, üç Başkanlık tarafından ele alınacak olan, hem AB’nin günümüzde yüzyüze olduğu sorunları, hem de ana konulara ilişkin alanları içerirken; ikincisi, 18 ay boyunca her Konsey oluşumunun ele alacağı önemli konuları içermektedir. 

18 aylık Programın hazırlanması ve üç Üye Devlet arasındaki daha geniş işbirliği çerçevesinde, hem üç üye devlette, hem de Brüksel’de toplantılar yapılmıştır. 18 aylık Programın içeriği, üç Üye Devlet ile AB Konseyi ve Avrupa Komisyonu’nun Genel Sekreterliği temsilcilerinin katılımı ile Lefkoşa’da 27 Mayıs 2011’de sonlandırılmıştır.

Polonya, Danimarka ve Kıbrıs’ın 18 aylık Programı, Genel Konular Konseyi tarafından 21 Haziran 2011’de onaylanmıştır.

Üç üye devletin işbirliği, Polonya ve Danimarka Başkanlıkları süresince, Polonya, Danimarka ve Kıbrıs’ın temsilcileri buluştukları zaman, Üçlü Programın hazırlanmasının da ötesine uzanmış olup, Başkanlık tarafından ele alınan ana konular hakkındaki uzmanlık bilgilerinin değiş-tokuşunu da hedeflemiştir.

Üç ülkenin işbirliği bağlamında yer almış olan diğer eylemler arasında, 16 Avrupalı Düşünce Kuruluşu’nun Polonya, Danimarka ve Kıbrıs Üçlüsü için eylemlerini ilerletmelerine ilişkin öneriler içeren bir raporun yayımlanması da vardır.