BURASI, 2012 KIBRIS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NIN ÇEVRİMİÇİ ARŞİVİDİR. WEB SAYFASI ARTIK GÜNCELLENMEYECEKTİR.
 

HABERLER

Makale - Rekabet gücünün geliştirilmesine yönelik bir araç
17.12.2012, 14:02 (CET)
Neredeyse 40 yıldır süren bir Odysseia, geçen hafta içerisinde Avrupa Birliği açısından hayırlı bir sonuca ulaştırıldı. 19 Kasım’da Daimi Temsilciler Komisyonu’nda üzerinde anlaşmaya varılan ve 9 Aralık’ta AB Rekabet Konseyi tarafından da desteklenen Birleşik Patent Sistemi paketi Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından onaylandı.

Avrupa Konseyi Başkanı Sayın Herman Van Rompuy 13-14 Aralık Zirvesi’nin ardından Avrupa Patent Sistemi konusunda varılan nihai anlaşmaya Kıbrıs Dönem Başkanlığı’nın önemli katkısını selamladı. Sayın Van Rompuy “Söz konusu olan, neredeyse 40 yıl süren bir Odysseia’nın hayırlı sona ulaşmasıdır. Odisseas’ın yaşadığı adayı kesin olarak bilmiyorsak da, Avrupa Açısından patentler konusunda sevgili ‘İthaki’mizin Kıbrıs olduğu açıkça görülmektedir” dedi.

Kıbrıs Dönem Başkanlığı adına AP Genel Kurulu’nda konuşan Kıbrıs Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Sayın Lukas Luka tarafından da bu anlaşma “tarihi” olarak nitelendi. Sayın Luka “Buluşlar için birleşik bir pazarın yaratılmasıyla, böylesi bir sistemin sanayimizin yenilikler alanında rekabet gücüne önemli ivme kazandıracağı 1970’li yıllarda dahi genel olarak kabul gören bir unsurdu” diye vurguladı.

Engeller ve olanaklar

Ancak bunca yıllar boyunca bu anlaşmanın tamamlanabilmesini engelleyen neydi? AB’deki Kıbrıs Daimi Temsilciliği’nin Telif Haklarına ilişkin hukuki konular danışmanı Viki Hristoforu bu soruya yanıtında “AB üyesi devletler birleşik bir patent sisteminin dil statüsü konusunda, bu davalarla ilgilenecek mahkemelerin coğrafi yeri (merkezi) ve bu mahkemelerin kuralları hakkında anlaşamıyorlardı” dedi. . Sonuç olarak, 25 üye devlet bu paketin oluşturulması için güçlendirilmiş işbirliği mekanizmasına başvurmaya karar verdiler. İspanya ve İtalya bu anlaşmaya katılmama kalma kararı aldılar

Sayın Hristoforu’ya göre, yeni sistem AB yurttaşlarına yeni olanaklar sunuyor. Hukuk danışmanı “AB üyesi 25 devlette bir başvuruyla bir buluşun korunması için ek bir seçenek sunuyor. Ayrıca patentin aktif olmaya devam etmesi için sahibi yıllık yenilenme harcı ödeyecek. Sonuç olarak, anlaşmazlıkların çözümü için, bu amaca yönelik olarak kurulacak olan yeni özel mahkemeye başvuruda bulunabilecek” diye ekledi.

Maliyetlerde önemli azalış

Gerek ulusal kurumlar, gerekse Avrupa Patent Bürosu aracılığıyla var olan onay prosedürleri temelinde, başvuru sahibi buluşunun kullanılmasını arzuladığı her ülkede patentinin korunması için ayrı, ayrı ödemede bulunmaktadır. Sayın Hristoforu “Bu ödemeler küçümsenecek miktarlar değildir. Örneğin şu anda bir patentin 27 ülkede korunmasının bedeli 36.000 avrodur. Bu miktarın 23.000 avrosunu onay için başvuruda bulunulacak ülkelerin dillerine yapılacak tercüme giderleri teşkil etmektedir. Yeni sistemle bu bedel 25 AB üyesi devlette 5.000 avro civarında olacaktır; Almanca, Fransızca ve İngilizceye çevirilerin bedeli yaklaşık olarak 2.380 avro olacaktır. Sonuçta, bu yeni sistemle AB üyesi 25 devlet için ayrı ulusal koruma gerekli olmayacaktır” diye vurguladı.

AB, patent koruma bedellerinin çok düşük olduğu ABD ve Çin ile artık rekabet edebilecektir. Patent koruma işlemlerinin masrafı ABD’de yaklaşık olarak 2000 avro, Çin’de ise 600 avrodur.

Daha rekabetçi Avrupa ekonomisi

AB’nin siyasi ve ekonomik faktörleri prosedürler basitleştirileceği için, yeni sistemle masraflarda önemli tasarruf sağlanacağı konusunda umutlu olduklarını belirtiyorlar. Ayrıca geçiş döneminin tamamlanmasından sonra patent belgesinin, Almanca, İngilizce ve Fransızca dışında AB’nin diğer resmi dillerine çevirisine de gerek kalmayacak. Sayın Hristoforu “Bu da yatırımcılar ve yenilikler açısından Avrupa’yı daha cazip kılacak ve Avrupa’yı Asya ve Amerika’daki rakipleriyle aynı düzeye çıkaracaktır” şeklide değerlendirmede bulundu.

Bu değerlendirmeyi Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası da (ΚΕΒΕ) paylaşıyor. ΚΕΒΕ Genel Sekreter Vekili Sayın Maryos Çaknis yaptığı yorumda “Bu kararın, onay masraflarının azaltılmasıyla, tüm Avrupa Birliği’nde girişimciler ve bilim insanları toplumu içerisinde çok ciddi yankısı olacaktır. Bu öneriyi onaylayan 25 üye devlette birleşik bir prosedür aracılığıyla otomatik olarak patentin onaylanmasının sağlanması nedeniyle, onaylanacak patent sayısının da önemli derecede artması beklenmektedir. Ayrıca bu, Avrupa ile uluslararası rakipleri (ABD, Japonya) arasındaki mesafenin kapanmasına da önemli oranda yardımcı olacaktır” dedi.

Paketin tamamlanması için özel mahkemenin kurulması gerekiyor. Patent Mahkemesi’nin kurulmasına ilişkin anlaşmanın üye devletler tarafından 2013’ün başlarında, İrlanda Dönem Başkanlığı sırasında imzalanması bekleniyor. Yürürlüğe girmesi için Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve AB üyesi diğer 10 devlet tarafından onaylanması gerekiyor. Aynı zamanda mahkemenin izlek kurallarına ilişkin metnin de nihai halini alması gerekiyor.