BURASI, 2012 KIBRIS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NIN ÇEVRİMİÇİ ARŞİVİDİR. WEB SAYFASI ARTIK GÜNCELLENMEYECEKTİR.
 

HABERLER

Makaleler – Kypria 2012: Kültürel heyecan noktası
20.08.2012, 11:00 (CET)
“Kypria” uluslararası kültür festivali 20 yıldan beri kutlanıyor. Festivalin Kıbrıs’ın AB Konseyi Başkanlığı’nın takviminde olması, uygun bir yıldönümü hediyesi olarak düşünülebilir. Kıbrıs Cumhuriyeti Kültür Hizmetleri Müdürü Sayın Pavlos Paraskevas’a göre, festivalin ana mesajı çok kültürlülük ve kültürel etkileşim olacak.

“Kypria” uluslararası festivali, uzun zamandan beri adanın kültürel takvimini vurguluyor ve bu yıl da farklı olmaması gerekiyor. Aslında Kıbrıs’ın Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığı’nı Temmuz ayında üstlenmesiyle “Kypria 2012” her zamankinden uzun olacak. Festival 30 Ağustos’ta başlayıp 20 Ekim’de sona erecek.

“Kypria”ya “Kültürel Eylül”

Kıbrıs Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanlığı Kültür Hizmetleri Müdürü Pavlos Paraskevas, festivalin ilk kez başlamasını hatırlıyor. Sayın Paraskevas, “İlk girişim Eylül 1991 idi. Festival ‘Kültürel Eylül’ olarak isimlendirilmişti ve aynı isimle Eylül 1992’de tekrarlanmıştı. ‘Kpria’ ismi 1993’te belirlendi ve bu yıl festival bu isimle 20. yılına ulaştı” diyor.

Festivalin ana hedefi, Yunanistan ve diğer ülkelerden göze çarpan gösterileri getirmek ama aynı zamanda Kıbrıslı sanatçılar için bir sıçrama tahtası olmak. Kültür Hizmetleri Müdürü, “Festival Kıbrıslı sanatçılar için kendi kültürel ürünlerini sunmak için bir fırsat olacak, adada buna benzer hiçbir şey yokken “Kypria”, Kıbrıs’ta başka kültür festivalleri düzenlemek için bir motivasyon haline gelmiştir. Aslında geçmiş yıllarda “Kypria”ya seçkin yerli gösterilerin katılımı dikkate değer biçimde artmıştır” şeklinde konuştu.

Kültürel bir dönüm noktası

Kültürel Hizmetler, “Kypria”yı Başkanlığın özel bir bölümü yapmak istiyor. Festivalin Kıbrıs Başkanlığı’nın kültürel takvimine dâhil edilmesi kaçınılmaz olarak programı ve gösterilerin seçimini etkiledi. Paraskevas, “Bu yılki festival için açık bir çerçeve oluşturduk. Önerileri, Kıbrıs kültürünün Avrupa’ya nasıl nakledileceği veya ada kültürünün komşularından, Avrupalı olsun olmasın, nasıl etkileneceği yönünde bir davranış gösterileceğini, Kıbrıs’taki kültürlerin katılımının altını çizme kavramının izlemesi gerekir” dedi.

Kıbrıs’ta çok kültürlülük ve kültürel etkileşim bu yılki “Kypria”nın ana mesajı olacaktır.

Paraskevas sözlerini, “Kıbrıs’ta oluşan sanatın, gerçekten özel olan bir şeyin üretilmesinde uyumlu şekilde eşleşme etkisi olan hem Doğu’dan hem Batı’dan etkilendiğinin altını çizmek istiyoruz ” şeklinde tamamlıyor.

“Kypria 2012” Uluslararası Kültür Festivali’nin tam programını, sayfanın sağındaki pdf formatında bulabilirsiniz.

 

Konuyla ilgili daha fazla fotoğraf buraya tıklayarak bulabilirsiniz

BELGELER

İLGİLİ BELGELER

30.08.2012 - 20.10.2012