BURASI, 2012 KIBRIS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NIN ÇEVRİMİÇİ ARŞİVİDİR. WEB SAYFASI ARTIK GÜNCELLENMEYECEKTİR.
 

HABERLER

Basın Açıklaması - Kültür ve Eğitim için ana konularda ilerleme
26.11.2012, 17:50 (CET)
AB Eğitim ve Kültür Bakanları bugün, 26 Kasım Pazartesi günü kendi alanlarında devam eden dosyalar üzerinde siyasi ilerlemeler sağladı, okuryazarlık, kültürel yönetim, Avrupa 2020’de eğitim ve öğrenim, ayrıca yeni ‘Yaratıcı Avrupa’ Programı’nı belirleyen bir düzenlemeyle ilgili öneri üzerinde kısmı genel bir yaklaşıma ulaştılar. Brüksel’deki Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Konseyi’nin (EYCS) ilk gününde bakanlar, eğitim ve öğretimin ekonominin iyileşmesine katkısını görüştüler ve temel bir öncelik olarak eğitim kalitesinin gelişmesine yönelik taahhütlerini anlattılar.

Bakanların bugün, 26 Kasım’da, Brüksel’de bir araya geldikleri Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor (EYCS) Konseyi’nde, eğitimle ilgili konularda, ayrıca kültür ve görsel işitsel konular üzerinde yoğunlaştılar. Toplantıya Kıbrıs Eğitim ve Kültür Bakanı Sayın Yorgo Demosthenus başkanlığında yapıldı.

Herkes için Okuryazarlık

Konsey bugün, eğitim alanında önemli bir konu olan ve bütün AB Üyesi Ülkeleri etkileyen okuryazarlık üzerindeki Kararları kabul etti. Avrupa vatandaşlarının her beş  kişiden biri, modern çalışma piyasası ve yaşamda başarılı olmak için gerekli olan özelliklere halen sahip bulunmuyor.  Bu konu Kıbrıs Başkanlığının eğitim ve öğretim alanında önceliklerinden birini oluşturuyor.

Kıbrıs’ta Eylül ayında yapılan ‘Herkes için Okuryazarlık’ başlıklı Başkanlık Konferansı’ndan sonra Üye Ülkelere okuryazarlığı artırmak, ilgili bütün aktörlerden, teşkilatlardan ve yetkililerden, daha geniş özellikli stratejilerin bir parçası olarak belirli katkıların birleştirilmesi çağrısı yapan Kararlar alındı. Konu, 4 ve 5 Ekim tarihlerinde Lefkoşa’da (Nicosia) yapılan Eğitim Bakanları Gayrı Resmi Toplantısı’nda da görüşüldü.

Konsey, resmi olmayan ve gayrı resmi öğrenim süresi üzerinde bir tavsiye için bir öneri üzerinde siyasi anlaşmaya varmayı da başardı. Bu tavsiye Üye Ülkelere en geç 2018’e kadar bu tür bir öğrenme için süre mekanizmaları oluşturmalarını istiyor.

Eğitim ve öğretimin ekonomik iyileşme için katkısı

Konsey, eğitim ve öğretimin Avrupa 2020’yle ilgili Kararları da kabul etti ve eğitim ve öğretimin ekonominin, büyümenin ve istihdamın iyileşmesine katkıda bulunacağı anlatıldı. Konuyla ilgili görüşmeler sırasında AB Eğitim Bakanları, güzel ve yenilikçi faaliyetlerle, bir kriz zamanında eğitime yatırım yapmanın olumlu, uzun vadeli bir etki olacağına, dolayısıyla AB’nin daha iyi bir Avrupa ve vatandaşlar için daha iyi bir gelecek taahhüdü vermeleri gerektiğine işaret etti.

Sayın Demosthenus Bakanlara Nobel Ödülü Sahibi ve Ekonomi Profesörü Sayın Hristoforos Pissaridis’ın, Ekim’deki Gayrı Resmi Eğitim Bakanları toplantısında, eğitimin, ekonomik krizin sonuçlarını azaltmaya, krizin büyüme üzerinde uzun süreli etkisini hafifletmeye ve bunda sonra daha güçlü bir büyüme elde edilmesine yardımcı olabileceğini söylediğini belirtti.

Demosthenus, “Bunların, ekonomik uyum ve sosyal uyumun sağlanmasında, özellikle bu çok zor dönemde çok önemli bir faktör oluşturan alanlar olduğuna ikna olduk. Bütün bakanların ortak inancı eğitimin kalitesinin artırılması en temel arzumuz olması gerekir” şeklinde konuştu.

Kaliteyi, rekabeti ve öğretmenlerin statüsünü artırma

Eğitimin artırılması için belirli konularda tartışmaya giren Bakanlar, Başkanlığın hazırladığı kalitenin, rekabetin ve öğretmenlerin statüsünün mali kaynakların kıt olduğu bir zamanda nasıl artırılabileceğine ilişkin olarak hazırladığı bir arka plan belge esası üzerinde de genel görüşme yaptı.

Görüşmeler Avrupa Eğitim, Kültür, Çok Dillilik, Spor, Medya ve Gençlik Komiseri Sayın Andrulla Vasiliu’nun konuşmasıyla zenginleştirildi. Büyük bir eğitim girişimi başlatan Vasiliu, bunu konuyla bağlantılandırdı.

Görüşmenin sonucu, Kıbrıs Başkanlığı’ndan sonraki İrlanda Başkanlığı daha ileri boyutlarda yapılacak olan görüşmelerin başlangıç noktası oldu.

Yaratıcı Avrupa

Görsel İşitsel alanda bakanlar, 2014-2020 dönemi için yeni ‘Yaratıcı Avrupa’ Programı oluşturulmasını düzenleyen bir tüzük için öneri üzerinde genel bir kısmi yaklaşımı kabul etti. Programın, kültürel çeşitliliği teşvik etmek, kültürel, işitsel görsel ve yaratıcı sektörlerin rekabet edilebilirliğini artırmak gibi iki yönlü hedefi bulunuyor.

Bu Kültür ve Yaratıcı Sektörler Borç Garanti Kolaylığı ve genel bir kısmı yaklaşımın kabul edilmesi bütün pakete son şekli verilmesine yönelik önemli bir kilometre taşı oluyor. Mekanizma, kültürel ve yaratıcı sektörlerin finanse edilmesine erişilmesini kolaylaştırmayı amaçlıyor ve yaratıcı, kültürel girişimciler ve teşkilatlar arasında büyük ilgiyle umulan yenilikçi bir girişim oluyor.

Avrupa Kültür ve Kültürel Yönetim Başkentleri

Bakanlar ayrıca, seçimi artırırken var olan sistemin yapısını korumak amacıyla var olan öneri için değişiklikler yapan, 2020-2033 yılları için Avrupa Kültür Başkentleri’ne yönelik bir Birlik faaliyeti kurulması kararıyla ilgili öneri konusunda Başkanlıktan açıklama aldılar.

Konsey, kültürü kamu politikası gündeminin merkezine koymayı amaçlayan kültürel yönetimle ve çocuklar için daha iyi bir internet için bir Avrupa stratejisiyle ilgili kararları da kabul etti.

Avrupa Konseyi toplantısı yarın da devam edecek, çoğunlukla gençlik ve spor alanlarına yoğunlaşacak.

Presidency Spokesperson in Brussels
Marianna Karageorgis

Coreper I

Email: mkarageorgis@pio.moi.gov.cy
Telefon: +32 27404002
Mobile: +32 473858237
Communications Officer
Costas Ierides

Ministry of Education & Culture

Email: cierides@moec.gov.cy
Telefon: +357 22800954

Basın toplantısını bura dan izleyiniz

 

Konuyla ilgili daha fazla fotoğraf buraya tıklayarak bulabilirsiniz

BELGELER

İLGİLİ HABERLER

İLGİLİ BELGELER