BURASI, 2012 KIBRIS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NIN ÇEVRİMİÇİ ARŞİVİDİR. WEB SAYFASI ARTIK GÜNCELLENMEYECEKTİR.
 

HABERLER

Basın Bülteni – ''Organ Bağışı ve Nakli Üye Devletlerin Öncelikleridir''
10.07.2012, 11:07 (CET)

Üye Devletler ve Avrupa Komisyonu için organ bağışı ve nakli büyük önem arz etmektedir. Bu noktanın altı Gayrı Resmi Sağlık Bakanları Toplantısı'nın açılışında çizildi. Toplantı bu sabah ''Filoksenia'' Kongre Merkezi’nde başladı.

Toplantının sabah ayağında , A.B. Sağlık Bakanları kamunun organ bağışı ve nakli konusunda daha iyi bir şekilde bilgilendirilmesi gerektiği noktasında uzlaşı belirttiler. Bu konu Dönem Başkanlığı'nın sağlık faslındaki önceliklerindendir. 

''Şu ana dek toplantıda varılan sonuçlar ve Sağlık Komiseri'nin beyanatı Üye Devletlerin ve Avrupa Komisyonu'nun organ bağışı ve naklini bir öncelik olarak ele aldığını göstermiştir. Uyumlu bir dönörün birçok hastaya fayda sağlayacağı, bir nakil operasyonunun maliyeti, organ nakli için uzun bekleme listesinde olan hastalar, koordineli çalışmanın önemi, kamu bilincinin yükseltilmesi, üzerinde durulması gereken noktalardır''. Bu noktanın altını, toplantının sabahki bölümünden sonra gerçekleştirilen basın toplantısında, Kıbrıs Sağlık Bakanı, Dr. Stavros Malas çizdi.

Bakanlar, organ bağışı ve nakli hakkındaki görüşmelerini ve görüş alışverişlerini öğle yemeğinden sonra sürdürecekler. Toplantının bu ayağında, Bakanlar, ayrıca, iki Kıbrıslı hastanın, bir donör ve organ alıcısı, tanıklıklarını dinleyecekler. Toplantının bu bölümünden sonra gerçekleştirilecek olan çalışma yemeğinde, Komisyonun ''İstihdam Paketi''nin bir parçası olarak A.B. Sağlık İşgücü Avrupa Komisyonu Eylem Planı üzerine bir tartışma gerçekleştirilecek.

Bugünkü toplantılar sonrasında bir basın toplantısı ile kamuoyu Gayrı Resmi A.B. Sağlık Bakanları Toplantısı hakkında bilgilendirilecektir.

Presidency Spokesperson in Cyprus
Costas YennarisEmail: cyennaris@cy2012eu.gov.cy
Mobile: +357 99400234
Chief Health Officer
Olga Kalakouta

Ministry of Health
European Affairs Unit Coordinator
Email: okalakouta@moh.gov.cy
Telefon: +35722605323
Communications Officer
Demetris Constantinou

Ministry of Health

Email: dconstantinou@pio.moi.gov.cy
Telefon: +35722605386

Watch the press conference here

Konuyla ilgili daha fazla fotoğraf buraya tıklayarak bulabilirsiniz

İLGİLİ BELGELER