BURASI, 2012 KIBRIS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NIN ÇEVRİMİÇİ ARŞİVİDİR. WEB SAYFASI ARTIK GÜNCELLENMEYECEKTİR.
 

HABERLER

Basın Bülteni – COREPER II, Dublin Düzenlemesi’ne ilişkin Avrupa Parlamentosu’nun son önerilerine yanıt verme konusunda anlaştı
19.07.2012, 10:11 (CET)
Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER II), Dublin Düzenlemeleri’ne ilişkin olarak Avrupa Parlamentosu (AP)’nun son değişiklik önerilerine AB Konseyi’nin vereceği yanıt konusunda dün anlaşmaya vardı. Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi, bu yasama eyleminin teknik konularında anlaşırsa, Düzenleme’nin kabulü, Kıbrıs’ın Dönem Başkanlığı sırasında gerçekleşebilir.

Düzenleme, sığınma başvurusu yapanlar tarafından farklı üye devletlere verilmiş olan birden fazla dilekçeyi veya sığınma başvurusu yapan kişinin ilk olarak girdiği üye devletten ayrı, başka bir üye devlete verdiği dilekçeleri ele alma işleminden hangi üye devletin sorumlu olduğuna karar vermektedir. 

Anlaşma, Avrupa Parlamentosu’nun önermiş olduğu değişikliklerin özünü yitirmezken, açıklayıcı amaçlar için bazı teknik değişiklikler getirmektedir.

Avrupa Parlamentosu’ndan gelecek olumlu bir işaret, son üç yıldır görüşülmekte olan Dublin Düzenlemesi’nin siyasal kısmı üzerinde bir anlaşmanın olduğuna işaret edecektir.

Düzenleme’nin siyasal duyarlılığı yüzünden, özellikle bu yasama eylemi üzerindeki görüşmeler çetin geçmiş bulunuyor.

Düzenleme’nin resmen kabulünün, bu yasama eyleminin teknik kısmının Konsey ve Avrupa Parlamentosu tarafından görüşülüp, kabul edilmesinden sonra, 2012’nin ilerleyen aylarında gerçekleşmesi ümit edilmektedir.

Presidency Spokesperson in Brussels
Nikos Christodoulides

Coreper II

Email: nchristodoulides@mfa.gov.cy
Telefon: +32 27395152
Mobile: +32 473400441