BURASI, 2012 KIBRIS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NIN ÇEVRİMİÇİ ARŞİVİDİR. WEB SAYFASI ARTIK GÜNCELLENMEYECEKTİR.
 

HABERLER

Makaleler –“Gelişten Gidişe”
03.08.2012, 10:01 (CET)
Temmuz ayından Aralık ayına kadar altı aylık süre içerisinde AB Konseyi Kıbrıs Dönem Başkanlığı’nın faaliyetlerinde yer almak için Kıbrıs’a 40.000 kişinin gelmesi bekleniyor. Ziyaretçiler “Gelişten Gidişe” yolcunun yolculukla ilişkisini genişleten interaktif sanat eserlerini Larnaka Havaalanı’nda görme fırsatına da sahip olacaklar.

Temmuz aynıdan Aralık ayına kadar altı aylık süre içerisinde AB Konseyi Kıbrıs Dönem Başkanlığı’nın faaliyetleri için Kıbrıs’a 40.000 kişinin gelmesi bekleniyor. Bu düşünceyle ve Kıbrıs Dönem Başkanlığı’nın kültürel etkinlikleri çerçevesinde, Avrupa Birliği’ne üye üç Akdeniz ülkesinden altı sanatçı özel olarak Larnaka Uluslararası Havaalanı’nda çeşitli yerlere yerleştirilen “Gelişten Gidişe” isimli interaktif eserleri oluşturdular.

Bu sanat eserlerini yapan sanatçılar Kıbrıs’tan Theodulos Grigoriyu ve Klitsa Andoniyu, Yunanistan’dan Dimitris Alithinos ve Eleni Panukliya, Malta’dan Vince Briffa ve Liliana Fleri Soler’dir.

Sergiyi hazırlayan ve Laiki Bankası’nın Kültür Merkezi Müdürü Marina Vrionidu-Yangu’nun belirttiğine göre, “bu eserlerden her biri havaalanı gibi pek çok ziyaretçinin olduğu bir hizmet alanında yolcu kitlesinin tecrübelerini zenginleştirerek, ses, ışık ve oyun gibi bir öğeyi, hoş duygular yaratarak ve aynı zamanda düşünmeye de sevk ederek İzleyici ile interaktif ilişkiyi geliştiren unsurları içermektedir”.

Yolcunun duygularını genişleterek

Son yıllarda Avrupa Birliği’nde uçakla yolculuk yapanların toplam sayısı yılda yaklaşık 800 milyona ulaşmaktadır. İş ya da tatil için, kısa bir ziyaret ya da sürekli olarak kalmak için yapılan yolculuklarda bir havaalanından ayrılış ve başka bir hava alanına varış büyük sayıda Avrupalı yurttaşın günlük yaşamının ayrılmaz bir parçasını teşkil etmektedir.

Bu sanat eserleri havaalanının çeşitli yerlerine yerleştirilmiştir. Yolcunun duygularını ve mizacını, ayrıca zaman ve geçiş kavramları gibi – bedensel ve manevi olarak – yolculuk fikrini tasvir etmektedirler.

Marina Vrionidu-Yangu “Larnaka Havaalanı’nın salonlarından geçişi sırasında ziyaretçinin keşfedeceği bu sanat eserleri yolcunun ufkunu, duygularını ve aynı zamanda gelişten gidişe kadar yolculukla ilişkisini genişletiyor” diye ekliyor.

Bu sergi Laiki Bankası Kültür Merkezi tarafından Hermes Airports ile işbirliği içerisinde organize edilmektedir ve 2012 Aralık ayında Kıbrıs Dönem Başkanlığı’nın sona erişine kadar sürecektir. Sanatçıların biyografileri ve her eser hakkında bilgiler ilgili dokümanda yer almaktadır.

"From Arrival to Departure" Exhibition

Konuyla ilgili daha fazla fotoğraf buraya tıklayarak bulabilirsiniz

İLGİLİ BELGELER

29.06.2012 - 31.12.2012