BURASI, 2012 KIBRIS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NIN ÇEVRİMİÇİ ARŞİVİDİR. WEB SAYFASI ARTIK GÜNCELLENMEYECEKTİR.
 

HABERLER

Makaleler – Çok kültürlü lezzetler
16.08.2012, 10:48 (CET)
Kıbrıs mutfağı şüphesiz Başkanlığın ana “çekiciliğinden biridir. Yıllar içinde Kıbrıs’ı fethedenler, Kıbrıs’ın yerel mutfağını etkilediler. Asurlular, Persler, Yunanlılar, Romalılar, Venedikliler, Osmanlılar ve Britanyalılar Kıbrıs mutfağında yer ettiler.

Adanın zengin lezzetlerine dikkat çekmekten, şefler Nikos Hacıhristoforu ve Etore Bodrini sorumludurlar. Bu sorumluluğu üstlenmesine rağmen Yunan-İtalyan Etore Bodrini, görevlerinin sadece birbirini tamamlamak olduğunu söylüyor; Kıbrıs’ın lezzetlerinin kendi başlarına dikkat çekmesini beklediğini belirtiyor.

Bodrini, Kıbrıs’ın bütün geleneksel yemeklerinin zor olduğunu ancak çok lezzetli ve ev yapımı olduklarını iddiayla söylüyor.

Yunan-İtalyan şef Kıbrıs’ın özel ürünlerinin unsurunu konukseverlik olarak tanımlıyor ve “iki kıtanın lezzetlerinin; Asya mutfağının vahşi unsuruyla Avrupalının karmaşık unsurunun Britanya’dan dokunuşlarla birleştirdiğini” ifade ediyor.

Küçük ada, bol ürün 

Kıbrıs Başkanlığı sırasında toplamda 120’yi aşkın menü olacak, 100,000’e yakın tabak yemek sunulacak. Hacıhristoforu, “ziyaretçilerimiz Kıbrıs’ın bütün geleneksel yemeklerini modern versiyonlarında tatma fırsatı bulurken bütün menülerde Kıbrıslıların ‘dokunuşları’ da olacak” diyor.

Yemekler doğal olarak bütünüyle, anari (peynir), hellim ve diğer çeşitli ürünler gibi şefin seçimlerinde öne çıkmaya devam eden Kıbrıs malzemelerinden oluşacak. Kıbrıs şarapları da yemeklerin olmazsa olmazı olacak. Kıbrıslı şef, “Yerel üreticilerin nefis şaraplarını, komandarya (kırmızı tatlı şarap) ve zivaniya (beyaz üzüm suyundan damıtılan sert bir alkollü içecek) tedarik ettik. Dolayısıyla yemeklerimize geleneksel Kıbrıs içkileri eşlik edecek” şeklinde konuşuyor.

Bodrini, “Amacımız ziyaretçilere Kıbrıs’ın olumlu bir imajını vermek ve adanın küçüklüğüne rağmen birçok ürünü bulunduğu gerçeğinin altını çizmek” diyor.

Devlet başkanı ve başbakanlarının on beş resmi akşam yemeği bulunurken mutfak personelinin ana ağırlık noktası onlarca gayrı resmi yemek de yer alıyor. Şefler, günlük rutinin daha zorlu olduğunu, resmi yemeklerin düzgün geçtiğini çünkü sınırlı sayıda ziyaretçi olduğunu anlatıyorlar.

“Antialerjik” malzemeler

Bütün menüler, misafirlerin duyarlı özel beslenmelerine uygun olarak hazırlanıyor. Şefler, “antialerjik ürünleri kullanmaya çalışıyoruz. Vejetaryen menüsü, laktozsuz ve glütensiz menüler de  bulunuyor. Bu menüleri hazırlamakta herhangi bir zorlukla karşılaşacağımızı düşünmüyoruz. Kıbrıs bir ada olduğu için bütün bir yemeğin, biriyle bile hazırlanabileceği iyi bir balık kaynağı, mükemmel patatesleri var” diyorlar.

Kıbrıs ve Akdeniz mutfağını vurgulamak için ellerinde ne gibi çalışmalar olduğu sorusuna iki şef de, çalışmalarının önemini önemsemiyorlar. Bodrini, “Kıbrıs mutfağıyla şefin, dikkati çekmek için yönteminden uzaklaşması gerekmiyor. Şefin sadece malzemelere yardım etmesi, şovun yıldızı olmak yerine gözlemci olması yetiyor” diyor.

Kıbrıs’ta beklenen konuklara saygı konusunda Yunan-İtalyan Şef, Avrupalı ziyaretçilerin çok talep edici  olduklarını göstereceklerine inanıyor, “İyi yemeye alıştıklarından sert bir ‘izleyici’ olacaktırlar. Ben dürüstçe Kıbrıs mutfağını seveceklerine inanıyorum” şeklinde konuşuyor.

Konuyla ilgili daha fazla fotoğraf buraya tıklayarak bulabilirsiniz