BURASI, 2012 KIBRIS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NIN ÇEVRİMİÇİ ARŞİVİDİR. WEB SAYFASI ARTIK GÜNCELLENMEYECEKTİR.
 

HABERLER

Makaleler - Geçmişin, şimdinin ve geleceğin hikayeleri – Filoxenia sanatı
06.08.2012, 16:08 (CET)
Kıbrıs’ın AB Başkanlığı süresince Floxenia Konferans Merkezi ve Cypress Medya Merkezi, bütün Avrupa’dan çok sayıda heyet ve gazeteciye bir üs olarak hizmet veriyor. Tesisin içerisindeki çeşitli yerlerde bulunan sanat eserlerinin dikkat çekmediği söylenemezken çok az ziyaretçi bu sanat eserlerinin ardındaki hikâyelerin ve anlamların farkında.

Cypress Medya Merkezi’ne girip Karpaz ve Bellapais basın odalarına gitmek için geçtiğiniz resepsiyonda 3X8 metrelik kilden muazzam bir heykel yer alıyor. Sembolik resimlerin, seramik plakaların ve duvar süslerinin birleşimiyle, ünlü Kıbrıslı sanatçı Valentinos Haralambus’un çarpıcı “Doğum&Yeniden Doğum” isimli heykeli, Kıbrıs’ın çalkantılı geçmişini anlatıyor.

Sayın Haralambus, “Etrafındaki halklardan bu kadar etkilenen bir başka ülkede daha olduğunu düşünmüyorum. Kıbrıs adası, doğudan, batıdan, kuzeyden ve güneyden istilalar gördü. Bu adanın tarihini eşsiz kılıyor. Adanın stratejik konumu ve güzelliğiyle birlikte zengin varlıkları herkesin ilgisini çekiyor. Tüm bunlar buraya gelmek için iyi bir neden. Tüm bunlar adada ayak izlerini bıraktılar” diyor.

Sağdan sola incelenmeli

Sayın Haralambus’un, doğru bakıldığında heykelin tam olarak tarihi bir doğrusu olmadığını kabul etmesine rağmen heykel sağdan sola, her yönüyle incelenmeli. Karşı yönden bakılması gerektiğinin nedeni, orijinalinin 1960’larda Lefkoşa Uluslararası Havaalanı için yapılmış olmasından ve heykelin yanından geçen yolcuların onu sağdan sola her yönüyle görmesi. Aynı şey bugün de söz konusu, Cypress Medya merkezi’nin ziyaretçileri de resepsiyonu geçerken onu sağ taraflarında bulacaklar.

“Bu duvarı bulduğumuz için şanslıyız” diyor Sayın Haralambus gülerek.

Cyprus medya Merkezi’nden çıktığınızda, Filoxenia Konferans Merkezi’nin önünde başka bir olağanüstü sanat eseri sergileniyor. Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesini sembolize eden yirmi yedi bisiklet tekerleği, Nikos Kiprianu’nun “Birlikte” isimli eserini oluşturuyor. Değişik boyutlardaki her tekerlek birbirine bir zincirle bağlanıyor, AB üyesi ülkeler arasındaki dayanışmayı, birlikte çalışmanın önemini sembolize ediyor, aynı zamanda ülkelerin farklılığını onaylıyor.

“Birlikte”, Kıbrıs AB Başkanlığı Filoxenia Konferans Merkezi’nin dekorasyonu için düzenlenen bir yarışmada yer alan üç eserden biri oluyor.

Bakır rengini taşımak

Filoxenia Konferans Merkezi’nin bodrum katındaki Halkos restoranına giden koridor, yarışmayla seçilen ikinci sanat çalışmasına ev sahipliği yapıyor. Yoannis Kofteros’un “Alasia” isimli eseri, döküm cam elyaftan yapılmış zeytin dallarının bir kompozisyonu. Bakır rengini taşıyan yapraklar adanın adını aldığı Cyprium’dan üretilmiş. Kompozisyon, Kıbrıs halkının ada tarihi boyunca katlandığı zorlukları anlatıyor, gelecek yıllardaki yaratıcılıkla hayatta kalabilmeyi gösteriyor. 

Klitsa Antoniu’nun “Dokunulan çözüm” isimli eseri olan üçüncü sanat eseri Filoxenia Konferans Merkezi’nin VIP salonunda bulunuyor. Eser, tahta ve metalden oluşuyor ve yakından bakıldığından gerçek kumaşların da kullanıldığı görülüyor. Kumaşlar, insan boyutlarının anonim vücutlarını temsil ediyor, heykeldeki ‘parmaklık’, şimdi dinamik gruplar içerisinde toplanmış insanları sembolize ediyor. Kompozisyon dolaylı olarak insanların karşı karşıya kaldığı sorunlara, ayıca Avrupa ailesinin getirebileceği yeni çözüm beklentilerine gönderme yapıyor.

Ulusal Galeri’den alınan ek sanat eserleriyle birlikte bu eserler Konferans Merkezi ziyaretçileri için sadece Filoxenia’da değil, düşüncede ve hayalde de bir yer tutuyorlar.

Konuyla ilgili daha fazla fotoğraf buraya tıklayarak bulabilirsiniz