BURASI, 2012 KIBRIS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NIN ÇEVRİMİÇİ ARŞİVİDİR. WEB SAYFASI ARTIK GÜNCELLENMEYECEKTİR.
 

HABERLER

Makalel - Kıbrıs Dönem Başkanlığı'nın dayanak noktası
02.11.2012, 13:09 (CET)
Altı aylık dönem boyunca, Kıbrıs Dönem Başkanlığı tarafından adada gerçekleştirilen toplantıların, kültürel ve diğer etkinliklerin toplam sayısı 170'i bulacak. Temmuz ile Aralık ayıları arasındaki dönemde 40.000 kişinin adayı ziyaret etmesi beklenmektedir. Ziyaretçilerin ulaşım, yerleşim ve catering ihtiyaçlarının karşılanması başlı başına zorlu bir iştir. Organizasyon konusundaki başarı Dönem Başkanlığı'nın başarılı olup olmayacağına ışık tutacaktır. Bununla beraber, görev heyecanı ile ziyaretçileri karşılayan yetkililerin yarattığı imaj çok önemlidir. ''Filoxenia'' mesajını yaymak ve Kıbrıs ve insanının konuksever ruhunu canlandırma hedefini güden Kıbrıs Dönem Başkanlığı'nın çalışanları ve gönüllüleri Dönem Başkanlığı'nın dayanak noktasını teşkil etmektedirler.

Dönem Başkanlığı'nın irtibat personelinin ve gönüllerin aktiviteleri süreklidir. Onları havalimanlarında bavul teslim alırken, delegelere eşlik ederken ve konferans toplantılarının hazırlanmasında rastlarız.

Şu anda Dönem Başkanlığı'na katkıda bulunan 70 gönüllü ve 41 irtibat personeli -hepsi kamu çalışanı statüsünde- bulunmaktadır.

Gönüller ve irtibat personeli farklı toplumsal kategorilere aittir. Aralarında üniversite öğrencileri, mezunları, tecrübeli memurlar bulunmaktadır. Hepsini canlı ve heyecanlı iş aşkı birleştirmektedir.

İlk temas noktası

İrtibat personeli Avrupalı delegelere adadaki ziyaretleri esnasında eşlik ederler, havalimanına ulaşımı, otel, konferans ve iletişim ihtiyaçlarına cevap verirler.

''İrtibat personeli ihtiyacı çerçevesinde, kamu personelinden faydalanmaktayız. Onlar bu önemli görev için gerekli bağlılık özelliğine sahiptirler''. Kıbrıs Dönem Başknalığı Sekreteryası'nda İrtibat personeli ve gönüllüler biriminden sorumlu, sn. Evgenia Constantinou bu noktanın altını çizmektedir.

İrtibat memurları dokuz Avrupa dilinde hizmet vermektedir: Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Çekçe, Slovakça, Lehçe, Bulgarca ve Rumence. İngilizce dili zorunlu bir özelliktir.

Avrupa Parlamentosu Başkanı, Mr. Martin Schulz'a geçtiğimiz Temmuz ayındaki ziyaretinde eşlik eden irtibat personeli Iriana Daniil'e göre konferans kendisinden öte konferansla ilgili teferruatların çok önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Sn. Daniil şunların altını çizmektedir: ''Ziyaretçilere güzel bir intiba vermek çok önemlidir. Onlar kendi dillerinde konuşmanın kolaylılığını hissetmeli, her türlü kolaylıktan yararlanıp, kendilerini evlerinde hissetmelidirler''.

''Avrupa Birliği'ne yakın çalışmak inanılmaz çekici bir fikirdi. A.B. Dönem Başkanlığı'nın çalışma temposunu yakından takip etmek ve televizyonlarda gördüğün insanlarla bir araya gelmek müthiş bir fırsat''. 20 yaşındaki Avrupa Bilimleri öğrencisi Chrystalla Agathokleous bunları belirtmektedir.

Gençlik sorumluluk üstleniyor

Medyanın ilgisi, gerçekleştirilen toplantılar çerçevesinde, Kıbrıs'ı ziyaret eden Avrupalı delegelere ve yetkililere odaklanmış durumdadır. Ancak, arka planda görevlerini yerine getiren gönüllülerde de çok büyük bir heyecan gözlemlenmektedir. 

Gönüllüler değişimli olarak Larnaka, Baf Havalimanlarındaki ve Lefkoşa ''Filoksenia'' Konferans Merkezi'ndeki ve adadaki diğer konferans alanlarındaki irtibat noktalarında görev yapmaktadırlar. Onlar Avrupalı delegeleri karşılamakta, akreditasyon kartlarını sunmakta ve yararlı bilgiler sunmaktadırlar.

''Konferans merkezinde, yapılması gereken görevleri yerine getiriyoruz. Tercümanlara eşlik etmek ve insanlara konferans salonunda yer göstermek gibi çeşitli görevlerimiz var''. 6. dönem lisans öğrencisi ve gönüllü Christodoulos Stavrou bunları belirtiyor.  

Gönüllülerin çoğunluğu 20'li yaşlarda ve Kıbrıs'taki üniversitelerde lisans öğrenimlerini sürdürecekler.

''Dönem Başkanlığı çok önemli bir olanak. Edindiğimiz tecrübe büyük öneme sahip. Genç insanlardan oluşan bir takımız. Dönem Başkanlığı'na destek vermekten dolayı çok mutluyuz''. Cristodoulos bunları belirtiyor.

Limasol Merkez Hastanesi'nde baş hemşire olarak çalışan Antonia Papatheodoulou şunları ifade ediyor: ''Genç insanların Dönem Başkanlığı'na ilgi duyması çok olumlu bir gelişme. Gençler sorumluluğu devralıyor. Toplum gençlerin Dönem Başkanlığı için sorumluk üstlenmesini beklemektedir''.

Güçlü bir ekibin oluşturulması

Gençlerin Kıbrıs Dönem Başkanlığı'na önemli katkılarda bulunduğu bir ortamda takım ruhu kolaylıkla elde edildi. Adanın dört bir yanından seçilen gönüllüler eğitimden geçtiler ve adanın konukseverliği hakkında bilgilendirildiler.

Sn. Constantinou şunları belirtiyor: ''İlkin, iki yıl önce, üniversitelerle temasa geçtik. Onlara ihtiyacımız hakkında bilgilendirmede bulunduk. Sonuçta çok büyük bir ilgiyle karşı karşıya kaldık''.

Sn. Constantinou back-up sistemine ışık tutmakta: Adaya geç varış durumlarında, her iki havalimanının bilgi noktalarında çok sayıda gönüllü dönüşümlü olarak görev üstlendi.

Güçlü bir ekibin oluşturulması

Uzun soluklu bir etkiye sahip bir tecrübe

Bu Dönem Başkanlığı Kıbrıs açısından üstlenilen ilk Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı. Bu dönem başkanlığının gönüllülere uzun soluklu bir tecrübe edinmelerine yardımcı olması amaçlanmaktadır.

Sn. Papatheodoulou şunları ifade ediyor: ''Bu tecrübenin etkileri uzun soluklu olabilir. Diğer Avrupalılarla etkileşim Kıbrıs'lıların yüzünü dış dünyaya çevirebilir''. 

Diğer görevlerinin yanı sıra, Kıbrıs Dönem Başkanlığı için çaba sarf eden heyecanlı irtibat personeli ve gönüllüler bir hedefe büyük önem atfetmektedirler: Ziyaretçiler -''filoksenos'', konuksever- adanın olumlu bir intiba edinmelidir.

Adayı ziyaret eden Avrupalı delegelerden ne gibi tepkiler alındı?

Sn. Daniil ziyaretçilerin güzel hava koşullarına hayran kaldıklarını ve adada daha fazla kalamadıklarından dolayı üzüntülerini belirttiklerini vurgulayıp şunları ekliyor: ''Ziyaretçilerin çoğu Kıbrıs'ın tarihi hakkında bizlere sorular soruyorlar ve adanın siyasi ve mali durumu hakkında bilgi edinmek istiyorlar''.

''Filoxenia'' Kıbrıs Dönem Başkanlığı'nın ana mesajını oluşturmaktadır. Dönem Başkanlığı gönüllülerin ve irtibat personelinin ziyaretçilerde olumlu intibalar bırakacaklarına ümit etmektedirler.Konuyla ilgili daha fazla fotoğraf buraya tıklayarak bulabilirsiniz