BURASI, 2012 KIBRIS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NIN ÇEVRİMİÇİ ARŞİVİDİR. WEB SAYFASI ARTIK GÜNCELLENMEYECEKTİR.
 

HABERLER

Makaleler – Başkanlık salon isimlerinin ardındaki tarih örtüsü kalkıyor
13.08.2012, 13:18 (CET)
Kıbrıs’ın AB Konseyi Başkanlığı’nın ilk ayında,  ‘Filoxenia’ Konferans Merkezi, 2,000 ziyaretçi ağırladı;  bu ay Kıbrıs’ta yapılan hemen hemen toplam toplantı sayısının yarısı kadar, 14 toplantıya ev sahipliği yaptı. ‘Filoxenia’, ‘CYPRESS’ Medya Merkezi’yle birlikte sadece gazetecilerin ve heyetlerin merkezi olarak değil Kıbrıs adasının ve geçmişinin tanıtıldığı bir yer olarak da hizmet verdi. Konferans salonları ve Medya merkezleri bu amaçla adanın zengin tarihini yansıtan isimler aldı.                                              

AB İşleri Müsteşarı Büyükelçi Andreas D. Mavroyannis, ‘Filoxenia’ ve ‘CYPRESS’ salonlarının isimlendirilmesini, tesadüfi bir isimlendirmenin çok ötesinde “ortak bir girişimin yansıma süreci” olarak tanımladı.

Doğru ismi almak

Büyükelçi Mavroyannis, “ ‘Filoxenia’ ve ‘CYPRESS’in isimlendirilmesine sıra geldiğinde, hiçbir şey şansa bırakılamazdı. Çünkü isimleri seçerken bir dizi değişik mesaj vermeyi, aynı zamanda adanın, doğasının ve seçkin kişiliğinin övgü almasını istiyorduk” diyor.

Mavroyannis şöyle devam ediyor:

“Binalara verilen isimlerde de dikkatli düşünüldü.  ‘Filoxenia’, Kıbrıs Başkanlığı’nın ana mesajlarından birini yansıtıyor, konukseverliğini. ‘CYPRESS’, adanın ismi olan Kıbrıs’ı, cypress (selvi) ağacının, adanın göze çarpan özelliklerini ve Merkezin insanları olan, hizmet vermeyi hedefleyen Basının üyelerini birleştiriyor.

Üç salona, Kıbrıs’ın çevre özellikleri (zeytin ağacı, bakır ve yasemin) olan doğal unsurların isimleri verildi: Yedisi de ismini adanın Türk işgali altındaki bölgesinin isimlerini taşıyor.

Ana toplantı ve basın konferans salonlarına, Kıbrıs ve Avrupa Birliği’nin önemli kişilerinin, Kıbrıs’ın eski filozofu Zenon Kitievs ve Avrupalı müteveffa diplomat Jean Monnet’in isimleri verildi.

Antik Kition’dan (Larnaka) selam veren, M.Ö. 334 ve M.Ö. 262 yılları arasında yaşamış olan Zenon, Stoa felsefe okulunun kurucusuydu ve ada tarihinde en büyük adamlardan biri olarak niteleniyordu.

Bu iki önemli ismin seçilmesi konusunda Büyükelçi Mavroyannis şöyle diyor:

“Adanın Yunan kültür mirasının en seçkin kişiliklerinden birini ve Avrupa’nın birleşmesinin kurucu babasını onurlandırmak istedik.”

Ufka dokunmak

En büyük lokanta ve dinlenme odasına, Kıbrıs’ın kuzeyindeki ‘Pentadaktilos’ (Beşparmak Dağları) adını verdik. Tarihi Bizans dönemlerine ve Haçlı Seferleri’ne kadar geri giden Pentadaktilos Dağı, nostalji ve tutkuya konu oluyor.

Müsteşar, “İsimler arasında, adanın Türk işgali dolayısıyla gidilemeyen bölgelerini hatırlatan, en dikkat çeken örneği, adı sahibi restoranın penceresinden görünen Pentadoktilos gibi clin d’œil (imalar) bulunuyor” şeklinde konuşuyor.

Aynı ruhla, çalışma istasyonları, basın odaları, çevirmenlerin dinlenme odası da, Ammochostos, Morfu, Karpaz, Bellapais ve Karavas gibi isimler taşırken bir konferans salonuna da, Kıbrıs’ın en eski şehirlerinden olan Kerynia ismi verilmiş.

Kıbrıs toprağının elementleri

Kıbrıs’ın, salonların isimlerinde göze çarpan seçkin bir başka yönü de adanın doğası ve çevre. Anılara yer edecek bir Kıbrıs deneyimi yaratmak için bütün beş duyuya başvurmak gerekiyor. Üç restoran ve dinlenme salonuna Elia (zeytin ağacı), Halkos (bakır) ve Yasemi (yasemin) adı verilmiş.

Büyükelçi Mavroyannis, “Kıbrıs’ın bir unsurunu temsil eden, tarihin derinliklerinden gelen, bütün Kıbrıslıların kültürü olan yasemin ismine, bütün ada halkı için ortak olan bir kelime aradıktan sonra ulaştık” diyor.

Kıbrıs’ın en bilinen ve yaz aylarında açan bir bahçe bitkisi olan yaseminin hoş bir kokusu var.

Zeytin ağacının seçilmesi, adanın tarihini şekillendiren geleneksel merkezi rolünün ötesinde önemli bir tarımsal ürün olmasından, bakırın isim olarak seçilmesi de ticari bir kaynak olmasından kaynaklanıyor.

“Kıbrıs adasının bu iki elementinin kültürel ifadeleri ve önemleri çok büyüktür ve bu Kıbrıs’ın bayrağında da yansımaktadır” diyor Büyükelçi Mavroyannis, zeytin dallarının barışı, adanın eski ismi olan bakırın renginin de Kıbrıs bayrağına rengini verdiğini ekliyor.

Bir bütün olarak bu “ortak yansıma süreci” adayı onurlandıran çeşitli mesajlarda yer alıyor. Bu gelecek aylarda Kıbrıs Başkanlığı’nın tesislerini gezmeleri beklenen binlerce kişi için Kıbrıs’ın zengin tarihi ve kültürünün tanıtılmasına da hizmet ediyor.

Konuyla ilgili daha fazla fotoğraf buraya tıklayarak bulabilirsiniz