BURASI, 2012 KIBRIS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NIN ÇEVRİMİÇİ ARŞİVİDİR. WEB SAYFASI ARTIK GÜNCELLENMEYECEKTİR.
 

HABERLER

Basın Bildirisi – Dönem Başkanlığı, muhteşem bir gece ile açıldı
05.07.2012, 23:28 (CET)
Avrupa Birliği Konseyi Kıbrıs Dönem Başkanlığı’nın açılış töreni, bu akşam, 5 Temmuz’da, Kurium Amfitiyatrosu’nda yer aldı. Seçkin konuklar konuşmalarını sunarken, zengin bir kültür programı bunu izledi.

Önemli Avrupalı yüksek mevki sahipleri, güzel bir dekor içinde, denize bakan eski bir amfitiyatroda, Kıbrıs’a başarılı bir AB Konseyi Dönem Başkanlığı dilediler. Ayrıca, Kurium’un tarihsel dekoru için takdirlerini ifade ederlerken, Kıbrıs’ın başarılı bir Başkanlık yapabileceğinden emin olduklarını dile getirdiler.

Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt, AB Konseyi’nin Dönüşümlü Başkanlık asasını devrederken, Avrupa Birliği’nin 2002’de kapılarını Kıbrıs’a açtığı zaman, Danimarka’nın yine Konsey’e Başkanlık yapmakta olduğu olgusuna vurgu yaptı.  

Bayan Thorning-Schmidt şöyle dedi: “Bir Danimarka Başbakanının, şimdi burada Konsey Başkanlığını Kıbrıs’a devrederken duruşunu, sembolik buluyorum ve neredeyse böyle olması da gerekiyordu.

Bir ‘konukseverlik’ yeri

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Sayın Dimitris Hristofyas, konuklara, “konukseverliği” (Yunancası “filoksenia”) ile bilinen Kıbrıs adasına hoş geldiklerini söyledi ve Danimarka Başbakanı’na, geçen zor altı ay boyunca Konsey’e başarılı bir şekilde rehberlik yaptığı için teşekkür etti.Cumhurbaşkanı Hristofyas, Kıbrıs Dönem Başkanlığı’nın dayanışma, sosyal uyum, refah, güvenlik ve büyüme içinde olan bir Avrupa için gayret göstereceğine ilişkin hayranlığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Hristofyas, bundan sonra, kısaca Kıbrıs Dönem Başkanlığı’nın önceliklerine değindi ve özellikle Çok Yıllık Mali Çerçeve üzerine vurgu yaparak, şöyle dedi: “AB’nin çok yıllık bütçesi, büyüme ve istihdamı yeniden yaratmak için emrimizde olacak, gerçek bir araç olduğunu kanıtlamalıdır.”

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, buna karşılık olarak yaptığı konuşmada, tören yerinin seçimi, Kıbrıs’ın her zaman Avrupa ailesine ait olduğunu göstermiştir diyerek, şunları söyledi: “Kıbrıs Dönem Başkanlığı’nın önceliklerinin, tamamen Avrupa’nın bugün neye ihtiyacı olduğu üzerinde yoğunlaştığını gördüğüm zaman sevinç duydum: Daha fazla Avrupa, daha güçlü Avrupa ve sürdürülebilir büyüme, dayanışma ve sosyal içermeyi teşvik eden bir Avrupa.”

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ise yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın dönüşümlü başkanlığı, AB’nin çok zor bir anında devralmakta olduğuna dikkat çekti. Başkan Rompuy şöyle dedi: “Kıtamız, muazzam sosyo-ekonomik zorluklarla karşı karşıyadır. Bunları yenmek için, önemli tercihler yapmalıyız. Bu tercihlerden bazıları, bizim bir Birlik olarak çalışma şeklimize benzeri görülmemiş değişiklikler getirecektir.”

Son olarak da, Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Anny Podimata, Başkan Martin Schultz adına onun selamlama konuşmasını okudu. Başkan Schultz, “gençlerin işsizliğine karşı mücadele etmenin ve istihdam yaratmanın günümüzün en yakıcı konuları arasında olduğuna” dikkat çekerken, AB’nin büyümeyi sağlama yolunda kararlı adımlar atmaya olan ihtiyacı vurguladı.

Zengin kültürel program

Alkis Baltas yönetimindeki Kıbrıs Senfoni Orkestrası, her konuşmanın arasında müzik sundu. Konuşmalardan sonra, Angelos Angeli yönetmenliğinde, Mihalis Hristodulidis’in müziği ve Hloi Melidu’nun koreografisi eşliğinde sanatsal bir gösteri sunularak, konuklara Kurium’un akustik mükemmeliyetine hayran olmaları fırsatı verildi. Gösteri, George Corraface tarafından anlatıldı.

Akşamın son kısmında, rönesans dönemi şiirlerinden şarkılar da vardı ve Doros Dimosthenus ile Pavlina Konstantinopulu tarafından Kıbrıs dialektinde ve Mihalis Hristodulidis’in müziği eşliğinde sunuldu.

 

Presidency Spokesperson in Cyprus
Costas YennarisEmail: cyennaris@cy2012eu.gov.cy
Mobile: +357 99400234

Watch the highlights of the inaugural ceremony here

Find more related photos here