BURASI, 2012 KIBRIS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NIN ÇEVRİMİÇİ ARŞİVİDİR. WEB SAYFASI ARTIK GÜNCELLENMEYECEKTİR.
 
Bize katıldığınız için sizlere teşekkür ederim!

Altı ay önce, olağanüstü bir yolculuğa katılmanız için sizi davet etmiştik. Bu yolculuk sona ererken, kendimizi hem rahatlamış, hem de huzursuz hissediyoruz. Şimdi, “fazladan” olandan mahrum olmak ve “sıradan” olana dönme zamanıdır. Ayrıca, evlerimizdeki sevdiklerimizle yeniden tanışma zamanıdır. Onlar ki, ilk bakışta, her şeye rağmen bir yarışta imiş gibi bizler uğraş içerisinde iken, dosya yığınları ve boş kahve fincanları altında, gözlerimiz ekranlara yapışmış ve kulaklarımız her zaman bir telefona dayalı olarak, bizi yitirdiklerini düşünenler. Elbette Kıbrıs Dönem Başkanlığı, Brüksel Maratonuna geçen Ekim’de aktif olarak katılan ilk Dönem Başkanlığı idi... Yine de üstesinden gelinmesi gereken bir başka zorluk!   

Yolculuğumuz boyunca, acayip topraklarda yaşayan herhangi bir efsanevi yaratıkla karşı karşıya kalmadık. Bununla birlikte, birçok ilginç insanla tabii ki karşılaştık ve zihin genişletici fikirlerle yüzleştik. Bunlar arasında Blogosfer’de yaşayanlar da vardı. Bunu, Kıbrıs Dönem Başkanlığı tarafından örgütlenen, yenilikçi bir girişim olan ve belki de gelecekteki Dönem Başkanlıkları için bir miras olacak olan  “Blog’çular Buluşması”na borçluyuz. Ayrıca, kendi sınırlarımızla da karşı karşıya geldik... Sadece esnek çalışmanın acısını, basit ve zor çalışmaya kıyasla daha iyi çıkardığını anlamamız için olan sınırlarımız. Ve bu ödeşme, çoğu kez bir gülümsemeyle, omuza vurulan bir dokunuşla gelir.

Kapı eşiğinde durarak, (bu kelimenin şimdi tamamen yeni bir anlam kazandığı ne kadar tuhaf değil mi?) sizlere gösterdiğiniz güven ve cesaretlendirmeniz için teşekkür ederek, veda ediyoruz. Bu, bazen birkaç fazladan kalori eşliğinde olmuş olsa bile, elimizden gelen en iyisini yapmaya çalıştık!  Tıpkı Brüksel’deki Kıbrıs Daimi Temsilciliği tarafından düzenlenen ve gazeteciler ve Dönem Başkanlığı uzmanlarının, cömert suvlaki (kebap) porsiyonlarını yerken, yürütülmekte olan projeleri gözden geçirdikleri “Uzmanlarla Buluşunuz” etkinliğindeki gibi! Kıbrıslı toplantılar için tipik olan ve eski Yunan mirasımızla aynı çizgide olan Filokseniya (Konukseverlik). Bunu anımsar mısınız? Bu, Kıbrıs Dönem Başkanlığının esas mesajı olarak iş gördü ve konuksever bir yer, “filoksenos topos” olma isteğimizi dile getiren ve bizi ayakta ve koşar vaziyette tutan, Lefkoşa’daki Cypress Medya Merkezi’ndeki verimli ve konuksever çalışma ortamını sağlama çabamızdı.  

İrlandalı meslektaşlarımıza bol şans dilemek istiyoruz. Daha önceki AB Dönem Başkanlıklarındaki meslektaşlarımıza ve Konsey’e olduğu gibi, hepinize, ister Kıbrıs ve Brüksel’deki kişiler, isterse cy2012.eu adresli resmi web sayfası aracılığıyla olsun, bu şaşırtıcı yolculukta bize katılmış olan herkese - basın temsilcilerine, resmi görevlilere ve AB üyesi yurttaşlarımıza -  özel teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Her zaman yaşatacağımız, çok değerli bir deneyim oldu. Gelecek defaya kadar...

 

Kıbrıs Dönem Başkanlığı İletişim Ekibi