BURASI, 2012 KIBRIS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NIN ÇEVRİMİÇİ ARŞİVİDİR. WEB SAYFASI ARTIK GÜNCELLENMEYECEKTİR.
 
Medya Akreditasyonu

Sadece akredite olmuş gazeteciler ve teknik personel Medya Merkezi’ne ve gayrı resmi bakanlar toplantısına girebilecekler. Akreditasyon, Başkanlık internet sitesi cy2012.eu’nden akredite sistemi üzerinden sağlanacak.

Akreditasyon platformuna bağlandığınızda size giriş kodunuzu alabilmeniz için e-posta adresinizi vermeniz istenecek. Daha sonar sisteme yeniden girmeniz ve giriş sayfasından kaydınıza girmeniz gerekecek.

Başkanlığın toplantılar/etkinlikleri için kayıtlar, sistemin hayata geçtiği 1 Mayıs tarihinden itibaren başlayacak. Belirli bir toplantı için akredite onayını garanti etmek için kaydın, toplantı/etkinlikten en az 10 gün once tamamlanması gerekiyor.

Akreditasyon sayfasında, sizden kişisel verilerinizi, basın kartı numaranızı girmeniz, ya taranmış basın kartı fotokopiniz ya da görevlendirilmiş medyadan bir referans mektubu istenecek. Sizden ayrıca aşağıdaki formata uygun bir pasaport fotoğrafını yüklemeniz istenecek:

Tür: dijital fotoğraf (jpg), dijital görüntülere açık onaylanmış (png), sıkıştırılmış görüntü formatı (gif) veya görüntü içeren bilgisayar dosyası (bmp)
Azami dosya ölçüsü: 3 mb
Önerilen ölçü: 480 x 640 görüntü elemanı.

Son adım olarak katılmak istediğiniz toplantılar/etkinlikleri seçmek olacak. Her toplantı/etkinlik için ayrı bir talep gerekmektedir. Akreditasyonunuzun onayı size e posta ile uygun zamanda, toplantı/etkinlikten once gönderilecektir. Ayrıca katılacağınızı ya da katılamayacak olmanız halinde iptal ettiğinizi belirtmeniz gereken bir e posta da alacaksınız.
Lütfen not ediniz: Kıbrıs’a geliş/gidişiniz ve konaklamanız ile ilgili alanları doldurmanız halinde, özellikle akreditasyon yaka kartınız ve Kıbrıs içerisinde ulaşımınızla ilgili size daha fazla yardımcı olacak durumda olacağız.
 

Akreditasyon yaka kartı

Sağladığınız bilgiler esasında ve sonrasında onaylanmasında bir akreditasyon yaka kartı basılacak ve alınması sağlanacaktır.

Yaka kartı alınması:

Kıbrıs dışındaki medya temsilcileri: Larnaka Havaalanı’na varışta, pasaport kontrolü öncesinde, Kıbrıs Başkanlığı Enfo Noktasında. Yaka kartları toplantıdan en erken iki (2) gün önceden etkinliğin yapılacağı gün saat 05.00’e kadar alınabilecektir. Başka bir seçenek olarak etkinliğin yapılacağı gün saat 08.00’den sonar Lefkoşa’da Filoksenia Konferans Merkezi’nden de alınabilecektir. (Diğer şehirlerdeki bazı etkinlikler için ise yaka kartınızı o bölgenin enfo noktsından etkinlikten bir saat once alabileceksiniz. 

Kıbrıs’taki medya temsilcileri: Kıbrıs Cumhuriyeti Basın ve Enformasyon Dairesi’nden (PIO) en erken toplantı gününden iki (2) gün once, hafta içi 07.30-21.30, Cumartesi günleri 08.30-14.00 ve Pazar günleri 09.30-17.30 saatlerinde.

Yaka kartınızı almak için bir kimlik belgesi (pasaport veya kimlik kartı) göstermeniz istenecektir.

Lütfen yaka kartınızı şahsen siz alınız ve toplantı/etkinlik boyunca Medya Merkezi’ne girebilmek için görülebilecek şekilde takınız. Sizden her zaman şahsi kimliğinizi göstermeniz istenebilecek. Dolayısıyla lütfen bu kimliği de yanınızda taşıyınız.

Her yaka kartı, belirtli toplantı/etkinlik için hazırlanan tüm sure boyunca geçerli olacaktır. Akeditasyon yaka kartının kaybolduğu hemen ya Medya Merkezi personeline, Akreditasyon Merkezi’ne ya da toplantı yerine en yakın Enfo Noktasına bildirilmelidir.

Son dakika akreditasyonunun ayrıntılı, zaman harcayan bir prosedür olduğu ve bunu tavsiye etmediğimiz unutulmamalıdır. Son dakika akreditasyonu Filoksenia Konferans Merkezi dışında herhangi bir yerde uygun olamayabilir.

Αkreditasyon prosedürünün kılavuzu (pdf formatı)
Çevrimiçi akreditasyon prosedürü


Brüksel ve Lüksemburg’daki medya akreditasyonu

Kıbrıs’ın AB Başkanlığı sırasında Brüksel ve Lüksemburg’daki toplantılara katılmak istiyorsanız akreditasyon Avrupa Birliği Konseyi Genel Sekreterliği’nin kurallarıına gore yapılır. Akreditasyon formu için bağlantı Başkanlığın internet sitesi cy2012.eu veya doğrudan AB Konseyi internet sitesi http://www.consilium.europa.eu/’da mevcuttur.