BURASI, 2012 KIBRIS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NIN ÇEVRİMİÇİ ARŞİVİDİR. WEB SAYFASI ARTIK GÜNCELLENMEYECEKTİR.
 
Kıbrıs Dönem Başkanlığı – Logo ve Görsel Kimlik

Logo

Konsey’in Kıbrıs Dönem Başkanlığının logosu, 2012’nin ikinci yarısında Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı hakkında güçlü bir görsel öyküyü iletmektedir. Logo, Konsey’e başkanlık eden ülke olarak Kıbrıs’ın kişiliğini basit, ama güçlü bir şekilde dile getirmektedir.

Fikir – ‘Daha iyi bir Avrupa’ya doğru

Kıbrıs’ın ada karakterini ve onun uzun denizcilik geleneğini  simgeleştiren gemi, yelkenlerini  açmış, hedef olarak Avrupa’nın kalbine doğru yeni bir yolculuğa dümen kırmaktadır ve kendisi ile birlikte, AB Konseyi’nde Kıbrıs’ın ilk Dönem Başkanlığı’nın ruhunu ve tutkusunu taşımaktadır. Gemi, seyahati esnasında, barışın evrensel simgesi olan bir kuşa ve Kıbrıs Dönem Başkanlığının paylaşmayı istediği mesajının taşıyıcısına dönüşmektedir: ‘Daha iyi bir Avrupa’ hayâli.

Mesaj

Avrupa bayrağının mavi rengine boyanmış olan gemi, ‘Daha iyi bir Avrupa’ya doğru yelken açmaktadır: Dayanışma temel ilkesine adanmış bir Avrupa, bugünün meydan okumaları ile daha etkin bir şekilde yüzleşme konumunda olan ve Avrupa’nın inşasında uyumu güvence altına alan bir Avrupa. Yurttaşlarına ve komşularına daha çok şeyler sunan, daha konuksever ve ‘daha iyi bir Avrupa’.
Gemi’nin/kuş’un üst kısmında, üç tane yelken açılmış olup, bakır ve yeşil renkleri, Kıbrıs bayrağından, güneşte yıkanmış ve zeytin ağacı ile noktalanmış, bakır üreten Kıbrıs toprağından mülhemdir. Üçüncü renk, denizin mavisidir ve bulutsuz ve dost olan bir gökyüzünün rengidir. O gökyüzü ki, hem halkların uyum içinde bir arada var olmaları için, hem de insan ile gerçekten ve üstün konuksever bir yer olan çevre arasında bir örtü sağlamaktadır.

Görsel Kimlik

Logonun fikri, deseni ve renkleri, Kıbrıs’ın Dönem Başkanlığı’nın görsel kimliğinin temelini şekillendirmektedir.Bunlar, resmi web sayfasına, yayınlara, kırtasiyeye ve Başkanlığın hatıra armağanlarına ve ayrıca Dönem Başkanlığı süresince -Lefkoşa’daki Konferans Merkezi’nden Brüksel’deki Konsey Binasına kadar- kullanılacak olan iç ve dış süslemelere, çeşitli etkinliklerin yer alacağı toplantı salonlarından açık alanlara kadar, her yere bir zerafet ve uyum vermektedir.

Desen

KIbrıs’ın Dönem Başkanlığının logosu ve görsel kimliği, PARTNERS konsorsiyumu tarafından tasarlanmış ve deseni çizilmiştir. Fikirler gönderilmesi için çağrıda bulunan Kıbrıs Basın ve Enformasyon Dairesi tarafından yapılmış açık bir davetiyenin ardından, Eylül 2011’de seçilmiştir.


“Geminin pusulası, sadece tek bir yönü işaret etmektedir: Yurttaşlarına, komşularına ve genelde dünyaya daha yakın duran Daha İyi Bir Avrupa hayali.”
Kıbrıs’ın Avrupa İşleri Müsteşarı Sayın Andreas Mavroyannis