BURASI, 2012 KIBRIS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NIN ÇEVRİMİÇİ ARŞİVİDİR. WEB SAYFASI ARTIK GÜNCELLENMEYECEKTİR.
 
Hediyeler

Tarihin bir parçası

Gelenekler gereği, Konsey Dönem Başkanlığı'nı üstlenen her ülke, ziyaretçilerine Başkanlığı'nın hediyelerini sunar. Bu geleneğin bir devamı niteliğinde, Kıbrıs kendi Dönem Başkanlığı için zengin tarihi ve geleneklerinden esinlenmiştir. Bu hediyeler arasında bronşlar, ayraçlar ve küçük seramik heykeller bulunmaktadır. Bu hediyelerin üzerinde Erken Bronz Dönemi'ne ve Arkaik Kıbrıs Dönemi'ne ait resim ve figürler bulunmaktadır. Bu hediyelerin tasarımı Kıbrıs El İşleri Kurumu'na aittir.

Kıbrıs Dönem Başkanlığı döneminde gerçekleşecek olan toplantılara katılacak olan ziyaretçilere, ülkelerine götürmek üzere, Kıbrıs fesleğen filiz ve yaprakları, bir kravat ya da bir atkı verilecektir.

Kaynak – Bronz Çağı

Doğal olarak hediyelerin bir çoğu Bronz Çağı ile ilgilidir. Bu mineral, 2850 yıl boyunca (3900 M.Ö. – 1050 M.S.) Kıbrıs'ta bol miktarda bulunmaktaydı. O tarihlerde Kıbrıs dünyanın en zengin bakır üreticilerindendi. Roma İmparatorluğu döneminde bu minerale « cyprium» (Kıbrıs Minerali) ismi verilmiştir. Geç Bronz Çağı'nda, Mikonos Adası ve Ahaia bölgesi sakinleri bakır üretimi dolayısıyla adaya yerleşmişler, koloni oluşturmuşlardır. Bugün adada sadece Skourriotissa Köyü'nde bir bakır madeni faaliyetini sürdürmektedir.

Kravat ve Atkılar

Alışıla geldiği üzere, Kıbrıs Dönem Başkanlığı toplantılarına katılacak olan tüm ziyaretçilere ipek kravatlar ve atkılar hediye edilecektir. Bu hediyeler her Dönem Başkanlığı'nın ayrılmaz bir parçası konumuna erişmiştir. Bu hediyeler üzerinde güneşin şekli ve rengi, gökyüzünün denizle kucaklaştığı ufuk arka planı yer almaktadır.

Kıbrıs'ın bir parçası

Son olarak, Dönem Başkanlığı'nın ziyaretçilerine fesleğen filizi ve yaprakları armağan edilecektir. Bu şekilde, ziyaretçiler memleketlerine geri döndüklerinde yanlarında Kıbrıs'ın bir parçasını götürme imkânına sahip olacaklardır. Bu hediye sembolik bir değere sahiptir. Bu hediye vasıtasıyla, ziyaretçiler kendi ülkelerinde Kıbrıs'ın bir parçasını geliştirebileceklerdir.

Heykelcik bronşlar

Orijinal tasarımlı, el yapımı, işlemeli, süslemeli, figürlü gümüş iğne. İlki Erken Bronz Dönemi'ne (2500 – 1900 M.Ö.) aittir. İkincisi Vunus bölgesinde bulunmuştur ve Erken Bronz Dönemi'ne (2000 – 1900 M.Ö.) aittir.

Zeytin yapraklı bronş

Gerçek zeytin yaprağı baskısından üretilmiş olan el yapımı bronş. Antik çağlardan beri zeytin barışın, mutluluğun, umudun ve kalkınmanın sembolüdür. Zeytin dalından çelenkler düğünler ve yarışma birincileri için üretilmektedir.

Sayfa Ayracı

El yapımı, gümüş sayfa aracı. Üstünde Kıbrıs'ın Vunus bölgesinde bulunan, Erken Bronz Çağı'na ait (2000 – 1900 M.Ö.) figür bulunmaktadır.

Asker Heykelciği

Orijinal, Kıbrıs-Geometrik Dönemi'ne ait (1050 – 950 M.Ö., Kıbrıs Müzesi, Lefkoşa), kil heykelcik asker.

Gemi Heykelciği

Orijinal, Kıbrıs - Arkaik Dönem'e ait (750 – 480 M.Ö., Kıbrıs Müzesi, Lefkoşa), üç oturan insan figürü ile bir köpek figürüne sahip , kil gemi heykelciği.

Kil Heykelcikler

Lefkoşa'nın Ayia Paraskevi bölgesinde bulunmuş olan, boyalı dekorasyona sahip, orijinal sakallı adam heykelciğiyle, Kıbrıs'ta, Akaki bölgesinde bulunmuş olan, Orta Bronz Çağı'na ait (1900 – 1650 M.Ö., Kıbrıs Müzesi, Lefkoşa), kazıma ile dekore edilmiş olan, parlak kırmızı renginde, orijinal kil heykelcik.

Kadın Heykelciği

Orijinal, Kıbrıs-Geometrik Dönemi I'e ait (1050 – 950 M.Ö.), elini kaldırmış olan bir kadın figürü barındıran, çan biçimli kil heykelcik.

Kadın Figürleri

Kazımayla süsleniş, kil, kadın figürleri. Orta Bronz Çağı (1900 – 1650 M.Ö., Louvre Müzesi ve Japonya'da özel koleksiyon).

Zivania ve Commandaria

Son olarak, ziyaretçilere Kıbrıs'ın geleneksel içkileri hediye edilecektir. Zivania üzümden ürütülen Kıbrıs'ın geleneksel içkisidir. Şarapçılık sürecinde ortaya atıldığını üzüm kalıntısı (sap ve çekirdekleri dahil) yerel üzümlerden üretilen kuru şaraplar ile karıştırılarak üretilir. Commandaria, tatlı bir kırmızı şaraptır. Tatlı olarak, yemek sonrası servis edilir. Commandaria'nın üretimi M.Ö. 800'de Kıbrıs'ta başlamıştır. Şimdiki adıyla üretimi Latin Dönemi'nde sistemleştirilmiş ve yoğunlaştırılmıştır. O dönem üretim bölgeleri Latin Manastır Tarikatlarına (La Grande Commanderie) aitti.

Konuyla ilgili daha fazla fotoğraf buraya tıklayarak bulabilirsiniz