BURASI, 2012 KIBRIS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NIN ÇEVRİMİÇİ ARŞİVİDİR. WEB SAYFASI ARTIK GÜNCELLENMEYECEKTİR.
 

HABERLER

Basın Bulteni – Daha dijital bir Avrupa’ya doğru
20.12.2012, 18:54 (CET)
Brüksel’de 20 Aralık, 2012’de sabah ulaşım konularını ele alan Ulaşım, Telekomünikasyon ve Enerji (TTE) Konseyi, telekomünikasyon ve enformasyon toplumu konularını da görüştü. AB Telekomünikasyon Bakanları, daha Dijital bir Avrupa hedefiyle Kıbrıs Başkanlığı’nda son altı ayda üç ana yasa önerisinde ilerleme kaydedildiğini belirttiler. Bu önerilerle, vatandaşların ve işletmelerin çevrimiçi geçişlerde güveni artacak, AB (kamu sektörü bilgisi) içerisinde tek en büyük bilgi kaynağının daha iyi kullanılması için adımlar atılacak ve piyasa AB genelinde dijital hizmetler ve yüksek hız internetin desteklenmesi yönünde teşvik edilecek.

Dijital bir ekonomide büyümenin elde edilmesi için bir ön koşulun çevrimiçi geçişlerde işletme ve vatandaşların güvenini sağlamak gerektiğini çok iyi bilen Bakanlar, aktif olarak uyumlu bir tartışma yaptılar ve iç piyasada elektronik tanımlama ve elektronik geçişler için güven hizmetleri üzerinde bir Tüzük için yapılan öneride ilerleme sağlandığını kaydettiler.

Toplantıya başkanlık eden Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Efthemios Flurentzu, “önerilen yasa, dijital geçişlerde güvenin teşviki, vatandaşlar, işletmeler ve kamu yönetimleri arasında elektronik etkileşimi kolaylaştırarak AB Tek Piyasasını güçlendiriyor.

AB genelinde yüksek hızda internet ve dijital hizmetler

Ayrıca Konsey, AB içerisinde hizmetler ve dijital altyapı için son derece önemli bir konu olan Avrupa’yı Bağlama Hizmetiyle (CEF) trans-Avrupa telekomünikasyon ağları için rehberlikte bir Tüzük için önerilerin incelemesinde ilerleme kaydetti.

Öneri, kamu sektörü verilerinin yeniden kullanımı için uygun bir ortam yaratılmasını ve kamu bilgi kaynaklarının yeniden kullanılması temelinde faaliyetleri hedefliyor.

Bakanlar ayrıca Aralık ayında Avrupa Parlamentosu’yla yapılan ilk gayrı resmi üçlü toplantı konusunda bilgi de edindiler, ‘önerinin yeni istihdam yaratılmasına yardımcı olacağını ve AB genelinde önemli ekonomik kazanımları harekete geçireceğini’ ifade ettiler.

Avrupa için Yıllık Büyüme Anketi ve Dijital Gündem

Komisyonun Avrupa için Yıllık Büyüme Anketi ve Dijital Gündemi, Avrupa 2020 stratejisi için akıllı, kapsamlı ve sürdürülebilir büyümeye katkı sağlayacak. Komisyon, son olarak Dijital Gündemin orta vadede gözden geçirilmesini de kabul etti ve Bakanlar Dijital Gündem üzerinde elde edilen ilerlemeyi gözden geçirme, şimdiki ve gelecekteki ICT girişimlerinin, AB içerisinde büyüme ve istihdamı teşvik için en iyi şekilde nasıl kullanılabileceğini tartıştılar, bu yolla yıllık Avrupa Yarıyıl çalışmasına katkıda bulundular.

Ağ ve Bilgi Güvenliği

Konseye Başkanlık tarafından Avrupa Ağı ve Bilgi Koruma Ajansı’yla (ENISA) ilgili bir Tüzük için yapılan önerinin incelenmesi üzerinde elde edilen önemli ilerlemeler, ayrıca Avrupa Parlamentosu’yla bu dosya üzerinde yapılan görüşmelerin durumu hakkında bilgi verildi.

Presidency Spokesperson in Brussels
Marianna Karageorgis

Coreper I

Email: mkarageorgis@pio.moi.gov.cy
Telefon: +32 27404002
Mobile: +32 473858237
Head of EU Affairs Unit, Communications Officer
Vassilis Demetriades

Ministry of Communications and Works

Email: vdemetriades@dms.mcw.gov.cy
Telefon: +357 22800256
Mobile: +357 99459601
Communications Officer
Konstantina Liperi

Ministry of Communications and Works

Email: kliperi@mcw.gov.cy
Telefon: +357 22800246
Mobile: +357 99923041

Basın toplantısını bura dan izleyiniz

Konuyla ilgili daha fazla fotoğraf buraya tıklayarak bulabilirsiniz

İLGİLİ HABERLER

İLGİLİ BELGELER